Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Żydowie (gmina Czerniejewo) to niezwykły zabytek architektury sakralnej, którego historia sięga początków XVI wieku. Świątynia stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu.
Powstanie pierwszego kościoła przypisuje się rodzinie Żydowskich – ówczesnych właścicieli posiadłości ziemskich. Świątynia została wzniesiona w 1515 roku, a już w 1523 roku parafia w Żydowie była w pełni ukonstytuowaną wspólnotą religijną. W 1754 roku z inicjatywy Andrzeja Piotra Smoleńskiego, cześnika ciechanowskiego oraz jego małżonki Ludwiki Piekarskiej, wzniesiono nową świątynię w konstrukcji muru pruskiego. Budynek kościoła nie przetrwał jednak długo, bowiem w 1811 roku został strawiony przez pożar.
Obecny kościół został wybudowany w 1845 roku przez miejscowego dziedzica Piotra Chełmickiego oraz kanonika gnieźnieńskiego Walentego Grzeszkiewicza. W tym samym roku odbyła się konsekracja świątyni przez biskupa gnieźnieńskiego Anzelma Brodziszewskiego. Architektura budynku reprezentuje styl późnoklasycystyczny, który do dziś zachwyca swoją prostotą i elegancją. Kościół przeszedł rozbudowę w 1920 roku, a w 1998 roku został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Warto zwrócić uwagę na szczególne detale wyposażenia kościoła. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gurowskiej przeniesiony ze spalonego kościoła w Gurowie. Historycy i miejscowi parafianie otaczają go szczególnym szacunkiem. Cennym elementem wyposażenia kościoła są zabytkowe dzwony pochodzące z lat 1717 i 1773. Wokół kościoła rosną imponujące, liczące około 150 lat lipy, które dodają miejscu wyjątkowego uroku.
Kościół w Żydowie jest niemym świadkiem lokalnej historii oraz miejscem spotkań religijnych kolejnych pokoleń mieszkańców. Mury kościoła pamiętają czasy świetności regionu i następujących przemian będąc jednocześnie nieodłącznym element kulturowego krajobrazu ziemi gnieźnieńskiej.