Czeluścin. Wieś z bogatą historią w sercu Wielkopolski

Czeluścin to malownicza wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim. Wieś skrywa w sobie fascynujące dzieje sięgające czasów średniowiecza. Zlokalizowana zaledwie cztery kilometry na południowy wschód od Pępowa, stanowi doskonały przykład miejscowości, której historia splata się z losami wybitnych postaci i przemianami administracyjnymi regionu.

Najstarsze zachowane dokumenty historyczne wspominają o Czeluścinie już w 1256 roku. Wówczas pierwszy raz pojawiają się nazwiska pierwszych znanych właścicieli wsi: Racibor, Stefan i Janik Wincesławice. Ciekawa jest sama geneza nazwy miejscowości, która wywodzi się od słowa „czelust” lub „czelustka”, oznaczającego policzek, co nadaje miejscu niepowtarzalny, niemal poetycki charakter.

Przez wieki wieś przechodziła przez ręce różnych właścicieli. Należała między innymi do rodu Rogalińskich herbu Łodzia, a później stała się miejscem szczególnym dla rodziny generała Jana Nepomucena Umińskiego. Ten wybitny dowódca, urodził się w Czeluścinie 5 lutego 1778 roku i zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski jako generał brygady Księstwa Warszawskiego oraz naczelny wódz w powstaniu listopadowym.

Okres Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) był dla Czeluścina czasem intensywnych przemian administracyjnych. Miejscowość była wówczas zaliczana do większych wsi w pruskim powiecie krobskim w rejencji poznańskiej. Należała do okręgu jutroszyńskiego i stanowiła część majątku Dłonie, którego właścicielem w 1846 roku był Erazm Stablewski.

Oficjalny spis z 1837 roku dokumentuje, że Czeluścin zamieszkiwało wówczas 172 mieszkańców, zajmujących 22 domostwa. Oprócz samej wsi, majątek Dłonie obejmował również folwarki Czeluścin, Kołaczkowice oraz Raszewy.

Architektura wsi do dzisiaj przechowuje ślady swej bogatej przeszłości. W północnej części miejscowości znajduje się zabytkowy dwór neogotycki, pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Budynek przeszedł gruntowną przebudowę w 1945 roku, zachowując jednak swój historyczny charakter. Na południe od dworu zlokalizowana jest stara stacja kolejowa, która stanowi kolejny świadek minionych czasów.

Pod względem administracyjnym Czeluścin przeszedł znaczące zmiany. W okresie od 1975 do 1998 roku należał do województwa leszczyńskiego, by następnie powrócić do struktura administracyjnych województwa wielkopolskiego.

Dzisiejszy Czeluścin to spokojna wieś, która mimo upływu czasu i licznych przemian historycznych, nadal zachowuje swój niepowtarzalny klimat i pamięć o minionych czasach. Jest żywym świadectwem bogactwa historycznego małych miejscowości Wielkopolski, które mimo swych niewielkich rozmiarów kryją w sobie niezwykłe historie i cenne dziedzictwo kulturowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *